Tüp Bebek Döneminde Egzersiz

Tüp bebek uygulaması yapılacak olan hastaların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi bu uygulamanın hayatları üzerine nasıl bir etkisi olacağıdır. Bu merak neticesinde, doktorlara en çok yönelttikleri soru ise “ tüp bebek tedavisi esnasında egzersiz yapabilir miyim?, eğer yapabilceksem ne tip bir egzersiz yapabilirim? ” olmaktadır. Tüp bebek tedavisi süresince, değişik derecede hormonal tedavi uygulanmakta ve vücud büyük bir efor sarfetmektedir. Bu nedenle tedavi süresinde düşük derecede fiziksel ve duygusal stres en iyisidir.

 

Sakin olun….

Tüp bebek tedavisi alacak olan hastalara verilebilecek en iyi tavsiye sakin olmaları ve düzenli yoğun egzersiz yapıyorlar ise bunu azaltmaları gerektiğidir. Literatürde yapılan çalışmalara bakıldığında, yoğun egzersiz ile gebelik oranlarının düştüğü gözlenmiştir. Buna en güzel örnek atletlerdir. Bu nedenle, eğer ki düzenli koşma ya da bisiklete binme gibi yoğun egzersiz yapıyorsanız tedavi süresince egzersiz seviyenizi azaltmalısınız. Çünkü yumurtanın gelişimi ve gebe kalındığında da bebeğin gelişimi için gerekli besin maddeleri yakıt olarak egzersiz sırasında hızlı tüketilmektedir.

4 saat ya da daha az

Peki sakin olmanın anlamı nedir. Literatürde ki bir çalışmada 1-9 yıl arasında haftada 4 ya da daha fazla saat spor yapan kişilerde, spor yapmayan kişilere göre daha az gebelik oranı görülürken, tedavi iptali ve düşükler daha sıklıkla görülmektedir. Bu nedenle kardiyo egzersizleri gibi yoğun egzersizleri haftada 4 saatten daha fazla yapmamalı ve yoga gibi hafif ve rahatlatıcı egzersizler tercih edilmelidir.

Embriyo transferi sonrasında hareketlerimi kısıtlamalı mıyım ?

Yapılan çalışmalarda embriyo transferi sonrası hemen ayağa kalkan hastalar ile yarım saat süresince yatakta yatan hastalar arasında gebelik sonuçları açısından bir fark bulunmamıştır. Fakat yinede transfer sonrasında 2-3 gün egzersizden kaçınarak, yalnızca günlük aktiviteler yaparak evde dinlenilmelidir. Merdiven çıkmanın, ayakta namaz kılmanın sakıncası bulunmamaktadır

Etiketler: Tüp Bebek Döneminde Egzersiz

Adres

Başkent Üniversitesi, Kadın ve Çocuk Sağlığı Merkezi, Şehit Temal Kuğuğlu Cad. No:34 Bahçelievler ANKARA 06000

E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Ankara Dışından Gelecekler

Ankara Dışından gelecek hastalarımız, AŞTİ Ankaray’a (Metro) binip, Maltepe Durağında inip, Gülseren Sok. çıkışını kullanabilirler. Merkezimiz Gülseren Sok.’ı kesen Kubilay Sokağın sağda 50 metre ilerisindedir.

Sayfalar

  • Ankara Tüp Bebek
  • Hulusi Zeyneloğlu Kimdir?
  • Gebe Kalamıyorum
  • Tüp Bebek Tedavisi
  • Blog

Telefonlar

GSM : 0530-544 98 66
Direkt sekreterya
0312 232 4400 x 306 veya 148
Merkezi randevu sistemi
0312 212 8282
Faks: 0312 232 3912